آواز جالب ستاره دنباله‌دار در اعماق فضا

باشگاه خبرنگاران: سازمان فضایی اروپا اخیرا ویدئویی از صدای آواز یک ستاره دنباله‌دار را در حال اجرای آهنگی منتشر کرد.

سازمان فضایی اروپا اخیرا در سایت خود ویدئویی را منتشر کرده است که در آن صدای آواز دنباله دار چوریوموف-گراسیمنکو به وضوح شنیده می‌شود.

به نظر می‌رسد ستاره دنباله‌دار در حال اجرای یک آهنگ به شکل نوسانات در میدان مغناطیسی خود است. این آهنگ با سرعت ۴۰-۵۰ میلی هرتز، بسیار کمتر از شنوایی انسان که به طور معمول بین ۲۰ هرتز تا ۲۰ کیلوهرتز است، خوانده می‌شود. در این ویدئو برای شنیدن موسیقی در فرکانس صوتی انسان صدای آواز دنباله‌دار تا ضریب حدود ۱۰۰۰۰ هرتز افزایش یافته است.

این موسیقی برای اولین بار در ماه آگوست (شهریور) سال ۲۰۱۴ و هنگامی که فضاپیمای روزتا در فاصله ۱۰۰ کیلومتری این دنباله دار قرار می‌گیرد توسط آزمایش مغناطیس سنج شنیده شد، دانشمندان فکر می‌کنند این صدا باید به نوعی بر اثر فعالیت دنباله دار تولید شود، زیرا ذرات خنثی را در فضا آزاد می‌کند، جایی که آن‌ها به دلیل فرآیندی به نام یونیزاسیون بار الکتریکی می‌گیرند. اما مکانیسم دقیق فیزیکی نوسانات همچنان یک معماست.

این صدا بسیار هیجان انگیز بوده و برای ما بسیار جذاب است؛ ما انتظار چنین چیزی را نداشتیم و هنوز هم دانشمندان به دنبال درک فیزیک آنچه اتفاق می‌افتد، هستند.

ویدئوی آواز این دنباله دار را می‌توانید در ادامه مشاهده کنید؛

حتما بخوانید
آه هواداران استقلال، استراماچونی را می‌گیرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *