این محصولات مراقبت از پوست را با هم استفاده نکنید

این محصولات مراقبت از پوست را با هم استفاده نکنید

بعضی از محصولات پوستی می توانند شبیه به هم عمل کنند و استفاده هم زمان آنها می‌تواند به پوست فشار زیادی وارد کند و نتایج ناخوشایندی داشته باشد. استفاده از این محصولات در کنار هم، پشت سر هم و در طول یک روز مطلقا توصیه نمیشود. با ما همراه باشید تا محصولاتی که نباید در کنار هم استفاده کنید را بررسی کنیم.

رتینول و آلفا و بتا هیدروکسی اسیدها

مراقبت از پوست

رتینول ماده مناسب برای جلوگیری از پیری است و آلفا هیدروکسی اسید ها هم ضد چروک هستند. رتینول یکی از انواع وتامین آ است. آلفاهیدروکسی اسید ها شامل گلیکولیک، مندلیک، لاکتیک و سایر اسید های میوه است. بتاهیدروکسی اسید هم سالیسیلیک اسید است. از آنجا که همه این محصولات کارکرد مشابهی دارند، استفاده همزمان از آن ها و ترکیب شان اشتباه است. چرا که هر کدام از این مواد دارای عوارضی از جمله تحریک پوست هستند. پس در صورتی که با هم استفاده بشوند عوارض و حساسیت شدید تر و چند برابر می شود. این مواد همه مواد قوی و سنگین هستند استفاده همزمان آنها توصیه نمی‌شود.

رتینول و بنزوئیل پروکساید

جوش زدن

این دو ماده هم به هیچ عنوان نباید با هم یا در کنار هم استفاده شوند. بنزوئیل پروکساید خود ماده موثری برای درمان جوش و آکنه است و ماده حساسیت زا و تحریک کننده پوست است. از طرف دیگر رتینول هم ماده قوی و ضد چروک است. استفاده همزمان این دو باعث خشکی شدید پوست و پوسته پوسته شدن آن می شود. این چیزی است که هیچ کسی نمی خواهد. حتی بعضی از مطالعات می‌گویند که بنزوئیل پروکساید اثر رتینول را خنثی میکند. پس این مواد را با هم به کار نبرید.

حتما بخوانید
بادی اسپلش چیست و روش استفاده از آن چگونه است؟

ویتامین سی و آلفا و بتا هیدروکسی اسیدها

کرم زدن مراقبت از پوست

ویتامین c دارای خواص بسیاری برای پوست است. بتا هیدروکسی اسیدها و آلفا هیدروکسی اسید ها هم لایه بردار های بسیار مناسبی هستند. اما استفاده این ویتامین و این اسیدها در کنار هم می توانند مضر باشد. البته ویتامین  c برای عمل کردن نیاز به محیط اسیدی دارد. اما توصیه می شود ویتامین سی را همزمان با رتینول، آلفا هیدروکسی اسیدها و بتا هیدروکسی اسیدها استفاده نکنید .چون فرمول این ها با هم سازگار نیست.

ترتینوئین همراه با وکس و لایه بردار

ماسک کربن صورت

زمانی که پوست خود را لایه برداری یا موزدایی می کنید پوستتان متفاوت خواهد بود. اگر همزمان در این مواقع از رتینول یا ترکیبات دیگر ترتینوئین استفاده کنید پوست تان دچار مشکل می شود. در واقع توصیه می شود بعد از لایه برداری و وکس حداقل دو روز صبر کنید و پس از آن از ترکیبات ترتینوئین استفاده کنید. در غیر این صورت پوست شما آسیب دیده و دچار التهاب می شود. بخصوص در صورتی که در اطراف چشم از این مواد استفاده می کنید. لایه برداری شامل لایه برداری با آلفا هیدروکسی اسید ها ازجمله گلیکولیک اسید هم می شود.

آنتی بیوتیک و آفتاب

تاثیرات نور خورشید بر پوست و چشم

ترکیب آنتی‌بیوتیک و نور آفتاب ترکیبی نامناسب است. این آنتی بیوتیک ها شامل تتراسایکلین مینوسایکلین و آنتی بیوتیک های دیگر هستند. همچنین اگر از راکوتان استفاده می‌کنید نباید در معرض نور خورشید قرار بگیرید. البته در صورتی که قرار گرفتن شما در معرض خورشید ضروری است لازم است که کرم های ضد آفتاب استفاده کنید.

 

حتما بخوانید
چگونه میتوان ریشه موها را تقویت کرد؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *