خواص غیر خوراکی سرکه سیب

مواد مغذی سرکه سیب

همانطور که میدانید سرکه سیب دارای خواص خوراکی فراوانی است و مصرف مقدار کمی سرکه سیب رقیق شده در روز می‌تواند خواص زیادی داشته باشد. اما خواص این ماده ارزشمند به خواص خوراکی محدود نمی شود. اگر سرکه سیب را دوست ندارید می‌توانید از خواص غیرخوراکی آن بهره مند شوید. پس با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا خواص غیر خوراکی سرکه سیب را بررسی کنیم.

تمیز کردن مواد غذایی

بسیاری از افراد از سرکه برای تمیز کردن اشیا استفاده می کنند چون خاصیت آنتی باکتریال دارد.

طبق تحقیقات سرکه می تواند باکتری سالمونلا و بعضی دیگر از عوامل بیماریزا را کم کند. استفاده از آبلیمو و سرکه رقیق شده همراه هم برای تمیز کردن سبزی و پیاز مناسب است. در واقع با استفاده از محلولی که نیمی از آن آبلیمو و نیمی دیگر سرکه است باکتری سالمونلا تقریباً به طور کامل از بین میرود.

شما می توانید یک بطری اسپری دار را با سرکه سیب رقیق شده پر کنید و قبل از شستن و سرو مواد غذایی این محلول را روی آنها اسپری کنید. البته لازم است بدانید که این به این معنی نیست که سالادهایی که سرکه سیب دارند عاری از میکروب هستند.

سالاد با سرکه سیب

سرکه و بوی بد پا

اگر پاهای تان بوی بده بدی می دهد می توانید از سرکه کمک بگیرید. می توانید یک دستمال حوله ای را با سرکه مرطوب کنید و آن را چند بار روی پایتان بکشید.

التیام محل گزش عروس دریایی

البته شاید در جایی زندگی می کنید که خطر حمله عروس دریایی وجود ندارد ولی اگر این اتفاق برای شما افتاد سرکه رقیق شده می تواند مفید باشد. البته در صورتی که سرکه در دسترس ندارید می توانید از جوش شیرین استفاده کنید. به این صورت که ابتدا محل گزش را با سرکه بشویید و سپس محل آسیب دیده را در آب داغ یا در میان کیسه های یخ قرار بدهید.

البته تحقیقات دیگری ادعا می کنند که بهتر است اگر به آب داغ دسترسی دارید از همان لحظه اول به سراغ آب داغ بروید.

حتما بخوانید
دستور تهیه سمبوسه پاییزی

سرکه سیب خوراکی

سرکه و شوره سر

علت شوره سر می تواند چربی یا خشک بودن پوست سر یا وجود قارچ مالاسزیا باشد. برای درمان شوره سر به سراغ شامپوهای حاوی مواد زیر بروید:

  • پیریتیون روی: برای کاهش قارچ.
  • قطران زغال سنگ: کند شدن روند پوسته پوسته شدن و مرگ سلولهای سر.
  • سالسیلیک اسید: از بین رفتن پوسته ها.
  • سولفید سلنیوم: کند کردن روند مرگ سلول های پوست سر و از بین بردن مالاسزیا.
  • کتوکونازول: ضد قارچ

خواص سرکه سیب

البته به غیر از موارد بالا روش خانگی هم برای رفع شوره سر وجود دارد. برخی از محققان استفاده از سرکه سیب را برای این امر پیشنهاد می‌کنند. برای این کار کافی است سرکه سیب را با مقدار مساوی از آب درون یک بطری اسپری دار بریزید و محلول را روی سر خود اسپری کنید. سپس سر خود را در حوله بپیچید. ۱۵ دقیقه صبر کنید و سپس موهای خود را بشویید. این کار را هفته ای دوبار انجام دهید.

نکته مهم در مورد سرکه سیب

همانطور که گفتیم سرکه دارای خواص زیادی است اما این ماده بسیار اسیدی است. پس در بیشتر موارد مصرف لازم است که آن را رقیق کنید. همچنین در صورت قرقره کردن یا مصرف خوراکی باید بدانید که سرکه برای مینای دندان خوب نیست.

سرکه سیب 2

همچنین استفاده از سرکه بر روی سوختگی از زخم نامناسب است. اگرچه این ماده آنتی باکتریال است ولی برای درمان آن کنه و جوش و تمیز کردن زخم و سوختگی نباید استفاده شود.

بسیاری از خواص خوراکی سرکه سیب ثابت نشده است اما با این حال این ماده دارای فواید زیادی است. در کنار آن مصرف غیر خوراکی آن را هم فراموش نکنید.

حتما بخوانید
چطوری یه عطر خوب انتخاب کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *