مشکلات پوست و مو در دوران بارداری

مشکلات پوست و مو در دوران بارداری

بارداری یک فرآیند شگفت‌آور است و تغییرات بسیاری را در بدن زن و زندگی او به وجود می آورد. در دوران بارداری هورمون استروژن و پروژسترون دچار تغییرات زیادی می شوند. در این دوران خستگی و افزایش سایز معمول است. اما یکسری تغییرات ناخواسته هم می‌تواند به وجود بیاید. این تغییرات شامل تغییراتی در پوست و مو هستند. با ما همراه باشید تا مراقبتهای لازم در این دوران را مرور کنیم.

تغییرات مو در دوران بارداری

ویتامین برای مو

در بارداری موهای زن ها پرپشت تر و براق تر از قبل می شود علت این هم به هورمونها برمیگردد. تغییر در هورمون ها سرعت ریزش مو را کم میکند و به همین دلیل حجم او زیاد تر از قبل می شود. البته پس از پایان بارداری مقدار زیادی از موها دچار ریزش میشود و همه چیز مانند قبل می شود. توصیه می شود که برای مراقبت از موها مکمل های حاوی بیوتین ویتامین c و ترکیبات آمینو اسید ها را استفاده کنید.

تغییرات موهای زائد بدن

مشکلات بارداری

همان طور که گفتیم در دوران بارداری افزایش رشد مو را خواهیم داشت. که این موها فقط به موهای سر ختم نمی شود و شامل موهای زائد هم می شود. در این دوران موهای ناخواسته روی شکم، صورت، سینه و کمر رشد میکند. البته این تغییر هم موقت است و شش ماه بعد از تولد جنین شرایط به حالت قبل باز میگردد. شیو کردن، وکس کردن و از بین بردن موهای زائد در این دوران مشکلی ایجاد نمی کند.

لکه های پوستی در بارداری

مشکلات پوستی در دوران بارداری

ملازما یا ماسک بارداری مشکل پوستی است که در آن لکه های تیره روی پیشانی و بالای لب و گونه ها به وجود می آید. این اتفاق به این خاطر رخ می دهد که سطح استروژن بدن باعث تولید ملانین اضافی میشود. ۷۵ درصد از زنان باردار این موضوع را تجربه می کنند. البته این مشکل در زنانی با پوست تیره تر رایج‌تر است. در این دوران استفاده از کرمهای ضد لک توصیه نمی شود. به همین دلیل راه حل خاصی برای این لک ها وجود ندارد. البته با استفاده از کرم ضد آفتاب می‌توانید احتمال بروز این لکه ها را کاهش بدهید. البته نگران نباشید این تغییر هم موقت است و بعد از تولد نوزاد به مرور زمان از بین میرود.

خط عمودی تیره روی شکم

بارداری

۷۵ درصد زنان باردار ظهور یک خط عمودی قهوه ای و تیره رنگ از زیر ناف به سمت پایین را تجربه می‌کنند. این مشکل هم مانند لکه های تیره پوستی است. معمولاً در سه ماهه دوم بارداری این لکه تیره تر می شود. اگر این لکه ها بعد از پایان بارداری به طور کامل از بین نرفتند می توانید از کرم های سفید کننده حاوی هیدروکینون استفاده کنید. متاسفانه این مشکل هم قابل پیشگیری نیست اما استفاده از کرم ضد آفتاب می تواند مفید باشد.

حتما بخوانید
راه‌های مراقبت از پوست در دوران بارداری

رگهای عنکبوتی

رگ های عنکبوتی در دوران بارداری

در دوران بارداری هورمون ها باعث افزایش فشار بر رگ های خونی و بزرگتر شدن آنها می شوند. این باعث به وجود آمدن رگهای عنکبوتی شکل در پا، بازو، بالاتنه و حتی صورت میشود. این رگ ها به رگهای واریسی معروفند. اگر برای مدت طولانی بایستید رگهای عنکبوتی بیشتر میشود پس زمانی را برای نشستن و استراحت اختصاص بدهید. به وجود آمدن این رگها هم متاسفانه درمانی ندارد. شما می‌توانید با کانسیلر و آرایش آنها را موقتاً بپوشانید. پس از زایمان هم با لیزر تراپی میتوانید آنها را درمان کنید.

جوش های بارداری

مراقبت از پوست

در بخشی از زنان تغییرات هورمونی باعث چرب شدن پوست میشود. بسته شدن منافذ پوستی آکنه را به وجود می‌آورد. بعضی از زنان باردار از اولین ماه شاهد ظهور جوش های بارداری هستند که حتی بعد از زایمان هم ادامه پیدا می کند. بهترین روشی که می توانید با این جوشها مقابله کنید مراقبت از پوستتان است. از کرم های بدون چربی استفاده کنید و پوستتان را روزانه تمیز کنید. دقت کنید که در دوران بارداری و شیردهی از کرم های ضد جوش که حاوی سالیسیلیک اسید و بنزوئیل پروکساید هستند بپرهیزید. همچنین استفاده از داروهایی مانند راکوتان، ویتامین آ، رتینول و تتراسایکلین در این دوران توصیه نمی شود. اگر مشکل زیادی دارید با پزشک خود مشورت کنید.

گونه های سرخ

خواص هلیله سیاه برای پوست

التهاب ناشی از تورم رگهای خونی باعث به وجود آمدن گونه های سرخ یا روزاسه می شود. البته علت اصلی روزاسه مشخص نیست اما توسط عواملی مانند غذا و نوشیدنی های داغ، ادویه، مصرف الکل، دمای بسیار گرم و بسیار سرد، نورخورشید، استرس، ورزش، حمام داغ و سونا تشدید می شود. در دوران بارداری هم استرس ممکن است باعث بروز روزاسه شود. برای درمان این مشکل پزشک شما استفاده از داروهای موضعی یا خوراکی یا لیزرتراپی را به شما پیشنهاد خواهد کرد.

حتما بخوانید
فیلم «ما حیوانات»؛ شکننده و در عین حال انعطاف‌پذیر

زائده های پوستی

مشکلا پوستی بارداری

زائده های آویزان پوستی که به خاطر هورمون های بارداری به وجود می آیند یکی دیگر از مشکلات پوستی هستند. هورمون ها باعث افزایش تولید سلول های پوستی می شوند که باعث به وجود آمدن این زائده ها در اصطکاک با لباس میشود. این زائده ها ضرری ندارند و پس از زایمان به کمک پزشک قابل از بین رفتن هستند.

ترک های پوستی

مراقبت های بارداری

ترک های پوستی در ۵۰ تا ۹۰ درصد زنان دیده می‌شود. اما این ترک ها در دوران بارداری رایج تر است. اینن ترک ها زمانی به وجود می‌آیند که سرعت کش آمدن پوست بالاتر از این باشد که بدن بتواند با آن هماهنگ شود. ترک های پوستی در رنگهای قرمز، قهوه ای، یا بنفش بر روی شکم، سینه و ران ظاهر می شوند. بعضی از افراد به دلایل ژنتیکی بیشتر دچار ترک پوستی می شوند. برای جلوگیری از ترک پوستی در دوران بارداری با پزشک خود صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *