هشدار درباره تغییر بافت جمعیتی در شمال سوریه

ایسنا: اداره خودمختار کردها در شمال شرقی سوریه، «سکوت سازمان ملل» را در قبال «برنامه‌های ترکیه برای ایجاد تغییر در بافت جمعیتی مناطقی که به آنها نفوذ کرده»، به باد انتقاد گرفت.

به نقل از روسیاالیوم، این اداره در بیانیه‌ای اعلام کرد: ترکیه پس از اینکه حدود ۳۰۰ هزار تن از ساکنان اصلی مناطق شمال شرقی سوریه را آواره کرد، ضمن هماهنگی با آمریکا و با بازگرداندن آوارگان سوری حاضر در خاک خود به این مناطق، به دنبال تغییر ماهیت مناطق شمال شرقی سوریه است؛ مساله‌ای که هشداری برای وقوع یک فاجعه واقعی در منطقه محسوب می‌شود.

در این بیانیه آمده است: حملات نظامی ترکیه که از نهم اکتبر شروع شده و تا به امروز هم ادامه دارد، نتایج سوء بر منطقه و جهان گذاشته است. پروژه‌هایی که آنکارا به دنبال اجرایی‌کردن آنهاست، پروژه‌هایی هستند که سوریه و منطقه را تهدید می‌کنند و سیاست‌های اشغال‌گری و تفرقه را با خود به همراه دارند.

در ادامه این بیانیه آمده است: ترکیه به دنبال اجرای پروژه‌های بنیادین با هدف ایجاد آشوب است و تلاش دارد با تغییر در بافت جمعیتی، هویت اصلی این مناطق را تغییر دهد.

اداره خودمختار کردها از عرصه بین‌المللی خواست مانع از وقوع فاجعه در منطقه شود و از سازمان ملل نیز خواست برای ممانعت از اجرایی‌شدن پروژه ترکیه که هدف از آن تشدید درگیری‌های دینی و قومی و تحریف حقایق تاریخی است، وارد عمل شود.

این اداره در بیانیه مذکور اعلام کرد: مساله آوارگان را می‌توان با برقراری مجدد امنیت و ثبات در سوریه و بازگشت اهالی به مناطق تحت کنترل ترکیه در راس‌العین، تل‌ابیض، شرق فرات و دیگر مناطق تحت کنترل این کشور مانند عفرین حل کرد.

حتما بخوانید
توافق بزرگ کُردهای سوری با دولت دمشق

در پایان این بیانیه آمده است: سکوت سازمان ملل در قبال نقض‌های ترکیه به منزله حمایت از آنها و همکاری برای کوچاندن ساکنان از خانه‌های خود و اسکان دیگران به جای آنهاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *