هلیله سیاه چیست و چه خواصی دارد

هلیله سیاه چیست و چه خواصی دارد

هلیله سیاه را اکسیر جوانی می گویند. این گیاه یکی از گیاهان داروی در طب سنتی هندی است. هلیله میوه درخت بسیار بلند هلیله است. پوست درخت هلیله قهوه ای تیره و برگهای آن سبز و اشکی شکل است. گفته می‌شود که این گیاه خواص زیادی دارد با ما همراه شوید تا خواص هلیله سیاه را مرور کنیم.

هلیله سیاه چیست

هلیله سیاه

میوه درخت هلیله شبیه بادام با پوست راه راه است. میوه رسیده درخت هلیله یک هسته دارد. وقتی میوه هلیله را قبل از تشکیل هسته بچینند و خشک کنند رنگ آن تیره میشود و به همین خاطر به آن هلیله سیاه می گویند. میوه هلیله رسیده زرد رنگ است و به آن هلیله زرد می گویند. از هسته هلیله روغنی زرد رنگ تهیه می شود.

درخت هلیله در مناطق جنگلی مانند جنوب هیمالیا و جنگل های سبز آن می روید. میوه هلیله دارای ۱۸ نوع آمینو اسید است و اکسیدان های زیادی دارد از جمله آنها ویتامین سی و ویتامین ای است. این میوه طعم گس دارد. البته در حالت رسیده طعم گس آن کاهش پیدا می‌کند. به طور کلی سه نوع میوه هلیله وجود دارد که همه آنها از یک درخت هستند. تنها تفاوت در سن میوه هاست و زمان چیده شدن آن ها.

خواص هلیله

هلیله سیاه دیابت

هلیله سیاه قابض و تلخ است طبع هلیله سیاه گرم و خشک است. با ما همراه باشید تا خواص هلیله سیاه را بشماریم.

هلیله سیاه برای دهان و دندان

خواص هلیله سیاه

از هلیله سیاه برای رفع بوی دهان استفاده می کنند. همچنین هلیله سیاه برای سفید کردن دندان استفاده میشود. برای مصرف آن در دهان هلیله خشک را آسیاب کرده و الک میکنند. پودر هلیله را در ظرف شیشه‌ای دربسته نگه داشته و می توان آن را روی مسواک ریخت و دهان را با آن تمیز کرد. این کار باکتری های مضر را از بین می برد.

حتما بخوانید
چگونه بعد از زایمان اندام خود را به حالت قبل بر‌می‌گردانیم

برای درمان زخم و جوش های دهانی هم هلیله سیاه را به صورت پودر شده با آب دوغ قاطی می کنند و استفاده می کنند. با قرقره کردن این ماده التهاب دهان از بین میرود. همچنین این کار درد دندان و لثه را بهبود می بخشد.

هلیله سیاه و دستگاه گوارش

یبوست و اسهال هلیله سیاه

این گیاه دستگاه گوارشی را تقویت می کند. گفته می شود که با استفاده مرتب از این گیاه می‌توانید بهبود هضم و جذب بهتر مواد غذایی را تجربه کنید. همچنین پودر هلیله ملین است و به دفع بهتر کمک می کند. البته در ابتدای مصرف ممکن است هلیله باعث نفخ شود اما بعد از دو هفته این مشکل برطرف می شود.می‌توانید روزانه ۳ تا ۶ گرم پودر هلیله سیاه را مصرف کنید توصیه می شود که مصرف آن بعد از صرف غذا باشد.

هلیله سیاه آنتی اکسیدان و آنتی باکتریال

خواص هلیله سیاه برای پوست

همان طور که گفتیم پودر هلیله سیاه سرشار از آنتی اکسیدان است. از جمله ویتامین c و ویتامین e که در برابر سرطان و خیلی از بیماری های دیگر بدن را محافظت می کند.

همچنین این ماده آنتی اکسیدان است و بدن را از پیری محافظت میکند. این ماده مفید خاصیت آنتی باکتریال دارد، که برای جلوگیری از عفونت باکتریایی و ویروس ها مفید است.

هلیله سیاه و مشکلات معده

هلیله آنتی اکسیدان

این ماده باعث کاهش اسید معده میشود. همچنین این ماده از زخم معده که به خاطر ترشح اسید زیاد بروز پیدا می کند جلوگیری می کند. هلیله سیاه همچنین با باکتری هلیکوباکتر مبارزه می‌کند.

هلیله سیاه و دیابت

بیوتین و دیابت

هلیله سیاه می تواند قند خون بالا را کنترل کند و ترشح انسولین را در افراد مقاوم به انسولین افزایش می دهد. همچنین این ماده در پیشگیری از سندروم متابولیک موثر است. البته به همین دلیل در صورتی که دیابت دارید و دارو مصرف می کنید قبل از مصرف هلیله زرد یا سیاه به صورت خوراکی باید با پزشک خود صحبت کنید.

حتما بخوانید
کاهش وزن در خواب؛ از رویا تا واقعیت!

 هلیله سیاه و کاهش وزن

لاغری هلیله سیاه

هلیله سیاه باعث جذب بهتر مواد غذایی میشود. همچنین این ماده متابولیسم بدن را افزایش می دهد. ترشح صفرا در بدن زیاد شده و چربی سوزی افزایش می یابد. در نتیجه هلیله سیاه در کاهش وزن و جلوگیری از چاقی موثر است.

خواص هلیله سیاه به این موارد ختم نمی‌شود و خواص خیلی بیشتری هم دارد. در صورت علاقه پس از مشورت با پزشک تان از این ماده استفاده کرده و از خواص آن بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *