چرا نباید با لنز چشم بخوابیم

چرا نباید با لنز بخوابیم

حتماً برای شما هم این سوال پیش اومده آیا مشکلی است که شب با لنز بخوابیم؟ جالب است بدانید یکی از بدترین عفونت های قرنیه مربوط به افرادی است که عادات درستی در استفاده از لنز چشم ندارند. استفاده از لنز برای ساعات طولانی می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند. با ما همراه باشید تا به این سوال که آیا می‌شود با لنز خوابید جواب بدهیم.

خوابیدن با لنز و نابینایی

لنز چشم 3

البته این اتفاق به ندرت رخ می دهد، اما غیر ممکن نیست! ممکن است تصور کنید که کسانی را دیده اید که تا بالن خوابیده اند و اتفاقی برای آنها نیفتاده اما این به این معنی نیست که خوابیدن با لنز بی خطر است. توجه کنید که در صورتیکه با لنز میخوابید عوارض و خطرات زیادی در کمین شما هستند.

آیا میتوانیم از لنزهای مخصوص شب استفاده کنیم

استفاده از لنز چشم

لنزهای مخصوص شب در سال ۱۹۸۱ میلادی توسط fda مورد تایید قرار گرفت. در آن زمان گفته شد که این لنز ها را میتوان دو هفته بدون خارج کردن استفاده کرد. اما مدتی بعد محققان فهمیدند که موج جدیدی از شیوع عفونت چشم ایجاد شده. این اتفاق برای کسانی که با لنز چشمی میخوابند می‌افتاد. پس از آن مدت مجاز لنز های شبانه روزی توسط اف دی هفت روز اعلام شد.

ریسک خوابیدن با لنز چشم چیست

لنز چشم 2

بسیاری از پزشکان و متخصصان معتقدند که خوابیدن با لنز بدون ریسک نیست. آنها معتقدند که حتی در لنزهایی که برای استفاده در طول شبانه روز طراحی شده خطرات زیادی است. این به این علت است که هرگونه زخم یا خراشیدگی در قرنیه می تواند در ۲۴ ساعت پیشرفت چشمگیری بکند. در نتیجه کوچکترین زخمی می تواند موجب عواقب شدیدی شود.

باید توجه کنیم که میکرو ارگانیسم های مضر با چسبیدن به سطح لنز احتمال عفونت را بالا میبرند. توجه کنید که در طول شب و زمانی که چشمان شما بسته است فضای چشم مرطوب و گرم است و موقعیت برای رشد این میکرو ارگانیسم ها وجود دارد.

حتما بخوانید
خواص خوراکی‌های هفت سین

مراقبت از لنز چشم

همچنین لنزهای چشمی ممکن است باکتری هایی را در سطح قرنیه حبس کند. این باکتری ها از چشم شما تغذیه می کنند و بعد از چند روز بافت سفید و مرده روی چشم شما دیده می شود. در صورتی که به موقع به پزشک مراجعه نکنید این مسئله ممکن است باعث زخم دائمی یا نابینایی شود.

همچنین با استفاده از لنز اکسیژن کافی به قرنیه نمی رسد. این خود می‌تواند موجب مشکلاتی شود که بعداً دیگر هرگز نمی توانید از لنز استفاده کنید. همچنین خوابیدن با لنز باعث قرمزی چشم میشود.

اگر با لنز خوابتان ببرد چه کنید

خوابیدن

اگر به طور اتفاقی هنگامی که لنز در چشم شما بود خوابتان برد وقتی که بیدار شدید بلافاصله لنز را از چشمان خود خارج کنید. در صورتی که چشم شما خشک شده آن را به زور بیرون نیاورید. ابتدا چند قطره از محلول استریل چشمی را در چشم خود چکانده و پلک بزنید و سپس لنز ها را در بیاورید. در این مواقع بهتر است از لنز به مدت ۲۴ ساعت استفاده نکنید.

چگونه از لنز چشمی مراقبت کنیم

عینک و لنز چشم

باید توجه کنید که لنز یک وسیله پزشکی است. پس به خوبی از آن مراقبت کنید. برای فشار نیاوردن به چشم بهتر است در کنار لنز از عینک هم استفاده کنید. هیچ وقت با لنز به تخت خواب نروید.

نکات مهم برای جلوگیری از عفونت

نگهداری از لنز چشم

  • قبل از برداشتن لنز چشم با دستانتان، حتماً دست های خود را خوب با آب و صابون بشویید.
  • برای شستشوی لنز فقط محلول مخصوص آن استفاده کنید. طبق دستور پشت محصول لنز را به خوبی تمیز کنید تا باکتری، آلودگی و چربی کاملاً از بین برود.
  • هرگز لنز را با آب معمولی و آب شیر نشوید.
  • بهتر است برای کاهش باکتری ظرف لنز هر ۳ تا ۴ ماه عوض شود.
  • خود لنز را با توجه به تاریخی که روی آن مشخص شده در مدت گفته شده عوض کنید. این مدت معمولاً سه ماه است.
  • در صورتی که لنز شما دارای آسیب یا خراش شده هرگز آن را استفاده نکنید.
  • لنز خود را در ظرف تمیزی نگه دارید. محلول داخل ظرف را هر روز عوض کنید. تنها به اضافه کردن مایع جدید به محلول قبلی اکتفا نکنید.
  • زمانی که به سفر میروید می‌توانید یک محلول شستشوی کوچک مخصوص مسافرت خریداری کنید. توصیه نمی‌شود که محلولی که در خانه دارید را در ظرف کوچکتری بریزید. چون ممکن است آلوده شود.
  • لنز را برای ساعات طولانی و کل روز در چشم خود نگه ندارید. در صورتی که احساس ناخوشایندی در چشم تان کردید آن را در بیاورید.
  • هرگز با لنز به استخر نروید و شنا نکنید و همچنین با لنز به وان آب داغ نروید.
حتما بخوانید
بیماری‌های مقاربتی شایع؛ نشانه‌ها و عوارض آن‌ها
علائم عفونت چشم چیست

قرمزی چشم

عفونت چشم معمولاً با علائمی مانند تاری دید و کاهش بینایی، قرمزی چشم و آبریزش و ترشح چشم دیده می‌شود. در صورتی که پس از دراوردن لنز همچنان احساس تحریک و ناراحتی در چشمانتان داشتید، به پزشک مراجعه کنید. زمانی که به سراغ پزشک می روید حتماً لنزهای خود را هم برای معاینه همراه خود ببرید. این به این علت است که در صورتی که دچار عفونت چشم شده باشید، لنز ها برای کشت باکتری و مورد آزمایش قرار می‌گیرند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *