گرمازدگی چیست و برای درمان آن چه باید کرد

گرمازدگی چیست و برای درمان آن چه باید کرد

گرمازدگی زمانی رخ می‌دهد که بدن قادر به دفع حرارت نباشد و دمای درونی آن بیش از حد بالا برود. معمولاً گرمازدگی وقتی رخ میدهد که فرد در مدت زمان طولانی در مقابل درجه حرارت بالا قرار گرفته باشد یا اینکه تمرینات فیزیکی و ورزشی شدید را در دمای بالا انجام دهد. گرمازدگی خطرناک ترین نوع آسیب گرمایی است.گرمازدگی وقتی اتفاق می افتد که دمای داخلی بدن بالای 40 درجه بشود. مسلماً این اتفاق معمولاً در تابستان می افتد. گرما زدگی باید به صورت اورژانسی درمان شود. گرمازدگی ممکن است به مغز، قلب، کلیه یا ماهیچه ها آسیب وارد شود و هرچه دیرتر درمان شود آسیب هم شدیدتر خواهد بود. در موارد خیلی شدید ممکن است گرمازدگی به مرگ منجر شود. ما همراه باشید تا در مورد این مشکل و روش‌های پیشگیری و درمان آن بیشتر بدانید.

علامت های گرمازدگی چیست

گرمازدگی

درجه حرارت بالای بدن

علامت اصلی گرمازدگی درجه حرارت بالای بدن است. به این منظور اگر دماسنج مقعدی دمای بدن را ۴۰ درجه سانتیگراد نشان بدهد فرد دچار گرمازدگی شده.

تغییر رفتار یا حالات روحی

گرمازدگی با علائمی مانند پریشانی، آشفتگی، حرف زدن ناواضح، زودرنجی، هذیان، تشنج و کما می تواند همراه باشد.

تغییر در رطوبت پوست و عرق

در صورتی که علت گرمازدگی آب و هوای بیش از حد گرم باشد در هنگام لمس پوست فرد گرمازده احساس خشکی و داغی خواهید کرد. ولی در صورتی که علت گرمازدگی فعالیت‌های فیزیکی شدید باشد در هنگام لمس پوست فرد گرمازده پوست ممکن است کمی خشک یا کمی مرطوب باشد.

حال بد

حالت تهوع و استفراغ

فرد گرمازده ممکن است دچار ناراحتی گوارشی شده یا استفراغ کند.

قرمز شدن پوست

به علت افزایش دمای بدن رنگ پوست فرد گرمازده رو به قرمز خواهد رفت.

سرخی پوست

نفس کشیدن تند

فرد گرمازده تند ولی سطحی نفس خواهد کشید.

افزایش ضربان قلب

فرد گرمازده شاهد افزایش نبض و ضربان قلب خواهد بود. این به این علت است که گرمای زیاد قلب را وادار می کند که بیشتر کار کند تا به خنک کردن بدن کمک کند.

سردرد

فردی که دچار گرمازدگی می شود ممکن است دچار سردرد یا احساس تپش در سر شود.

سردرد

اقدامات لازم هنگام برخورد با فرد گرمازده

در صورتی که با یک فرد مشکوک به گرمازدگی برخورد داشتید فوراً به فکر کمک های پزشکی باشید. در اولین فرصت با اورژانس تماس بگیرید. شماره اورژانس ۱۱۵ است.

جلوگیری از گرمازدگی

اقدامات لازم قبل از آمدن اورژانس

  • فرد گرمازده را به سایه یا فضای داخلی خنک ببرید.
  • لباس های اضافی فرد گرمازده را در بیاورید.
  • هر طور که می توانید فرد گرمازده را خنک کنید. مثلاً اگر امکانش را دارید، فرد گرمازده را در استخر یا وان خنک یا زیر آب دوش خنک ببرید. همچنین می توانید روی بدن وی آب بپاشید یا با دستمال مرطوب خنک بدنش را نمدار کنید. از کولر پنکه یا آبپاش کمک بگیرید. یک حوله مرطوب را روی سر، گردن، زیر بغل و کشاله رانش بکشید.
حتما بخوانید
علل لکه‌بینی قبل از قاعدگی

علل گرمازدگی

قرار گرفتن در محیط با دمای بالا

درجه حرارت - دمای هوا

در گرمازدگی کلاسیک علت گرمازدگی قرار گرفتن در محیطی با دمای بالا است. این موضوع باعث بالا رفتن دمای بدن فرد میشو.د این موضوع به خصوص برای کسانی که در معرض آب و هوای گرم و مرطوب هستند صورت می گیرد. البته گرمازدگی معمولاً در افراد مسن یا مبتلایان به بیماریهای خاص دیده می‌شود.

فعالیت بدنی شدید

ورزش و ویتامین

در زمانی که شما فعالیت بدنی شدید دارید دمای بدن افزایش خواهد یافت. به‌خصوص در صورتی که در هوای گرم فعالیت کنید احتمال گرمازدگی بالا می‌رود. پس افرادی که در هوای گرم فعالیت بدنی دارند یا ورزش می کنند ممکن است دچار گرمازدگی شوند. به خصوص افرادی که به درجه حرارت بالا عادت ندارند احتمال گرمازدگی در آنها بیشتر است.

در زمانی که مجبور هستید در دمای بالا فعالیت کنید، این نکات را حتما رعایت کنید:

  • لباس بیش از حد نپوشید تا بدن شما از طریق تعریق بتواند خنک شود.
  • آب کافی بنوشید تا مایعاتی که بر اثر عرق کردن شما خارج می شود باعث کم آبی و مشکلات بیشتر نشود.

 

عواملی که ریسک گرمازدگی را افزایش می دهد

سن

علایم گرمازدگی

از آنجا که تحمل توانایی مدیریت گرمای بدن به قدرت سیستم عصبی مرکزی بدن بستگی دارد، سن یکی از عواملی است که بر گرمازدگی تاثیر دارد. گرمازدگی در افرادی با سن پایین یعنی کودکان که سیستم اعصاب مرکزی آنها به درستی رشد نکرده احتمال بالاتری دارد. همچنین در افراد بالای ۶۵ سال که سیستم عصبی مرکزی رو به تحلیل رفتن است این احتمال بالاتر است. پس این افراد در مقابل تغییرات دما کم توان تر هستند. همچنین دو گروه گفته شده در نگهداری از آب بدن کم توان تر هستند که این خود یکی از عوامل ریسک است.

حتما بخوانید
گُرگرفتگی ممکن است از یائسگی نباشد

 فعالیت فیزیکی در دمای بالا

تعریق زیاد ورزش

فعالیت های فیزیکی مانند ورزش دویدن، فوتبال، دوچرخه سواری و آموزش‌های نظامی در هوای گرم از عوامل افزایش دهنده ریسک گرمازدگی است.

قرار گرفتن در معرض دمای بالا به صورت ناگهانی

درروزهای آغاز تابستان که بدن هنوز به دمای بالا عادت نکرده ریسک گرمازدگی بیشتر است. همچنین در صورتی که به منطقه‌ای با آب و هوای گرم تر سفر میکنید احتمال حساسیت به گرما برای شما بیشتر خواهد بود. در صورتی که به طور ناگهانی در معرض دمای بالا قرار گرفته اید بهتر است فعالیت های خود را کم کنید تا با دمای هوا وفق پیدا کنید. به هر حال تا چند هفته شما ریسک بیشتری برای دچار شدن به گرمازدگی خواهید داشت.

نبود تهویه مناسب

داشتن تهویه هوای مناسب باعث بهتر خنک شدن فضا و کاهش رطوبت خواهد بود. در غیر اینصورت احتمال گرمازدگی بالا میرود.

عوارض جانبی بعضی از داروها

مصرف قرص و دارو

بعضی از داروها در توانایی بدن برای حفظ آب تغییرات ایجاد می کند و این می تواند باعث واکنش شدید در برابر گرما شود. در صورتی که از داروهایی که رگ های خونی را باریک می کنند، یا با کم کردن آدرنالین فشار خون را تنظیم می کنند، یا سدیم آب بدن را خارج می کنند استفاده میکنید، در هوای گرم مراقبت کنید.

داروهای افسردگی و داروهای محرک درمان اختلال کم توجهی یا بیش فعالی  شما را در مقابل گرما آسیب‌پذیر می‌کند. همچنین مواد مخدری مانند آمفتامین و کوکائین احتمال گرمازدگی را بالا میبرد.

عوارض گرمازدگی

سردرد ناشی از استرس

گرمازدگی در شرایطی که شدت آن بالا باشد یا به مدت طولانی رخ بدهد ممکن است باعث عوارض ناخوشایند شود. این عوارض شامل:

  • آسیب به اندام های حیاتی بدن

در صورتی که دمای بدن به سرعت پایین نیاید، ممکن است به اندامهای حیاتی یا مغز آسیب دائمی وارد شود.

  • مرگ
حتما بخوانید
تزریق ژل؛ ژل لیفتینگ، جوانسازی و رفع افتادگی صورت

در صورت درمان نشدن گرمازدگی ممکن است فرد دچار مرگ شود.

پیشگیری از گرمازدگی

برای پیشگیری از گرمازدگی موارد زیر را رعایت کنید:

پوشیدن لباس های گشاد و خنک

لباس اضافه نپوشید. لباس های تنگ را کنار بگذارید چرا که مانع از خنک شدن بدن میشود.

محافظت پوست در برابر آفتاب

کرم ضد آفتاب

آفتاب سوختگی خود می تواند در خنک شدن بدن خلل ایجاد کند. پس زمانی که در هوای گرم از خانه بیرون می روید، استفاده از کلاه های نقاب دار، عینک آفتابی و ضد آفتاب با حداقل spf ۳۰ را فراموش نکنید. توجه کنید که مقدار زیادی ضد آفتاب را روی پوست خود بمالید و هر دو تا سه ساعت آن را تجدید کنید. در صورتی که شنا می‌کنید یا تعریق زیادی دارید ضد آفتابتان را تجدید کنید.

نوشیدن مایعات کافی

حال خوب آبمیوه

بدن برای تعریق باید آب کافی داشته باشد. پس برای خنک شدن بدنتان آب و نوشیدنی زیادی مصرف کنید.

توجه به داروهای مصرفی

درمان عفونت

در صورتی که داروهای خاصی مصرف می کنید نسبت به تاثیرات آن در حفظ مایعات بدن آگاه باشید. در صورت نیاز در مقابل گرما با احتیاط رفتار کنید.

در خودرو پارک شده نمانید

یکی از دلایل اصلی مرگ کودکان بر اثر گرما رها شدن در خودرو پاک شده است. زمانی که خودروی شخصی خود را در آفتاب پارک می کنید دمای داخل آن می تواند در عرض ۱۰ دقیقه تا ۷ درجه سانتیگراد افزایش پیدا کند. به همین دلیل شما نباید در خودرو پارک شده بمانید. بهتر است حتی اگر شیشه های خودرو باز باشد یا خود را در سایه پاک کرده باشید هم در خودرو پارک شده نمایید.

درساعت گرم فعالیت شدید نکنید

همه چیز درباره گرمازدگی

در صورتی که مجبورید در دمای بالا فعالیت کنید، مایعات کافی بنوشید و به صورت مرتب در محلی خنک استراحت کنید. به هر حال بهتر است تمرینات ورزشی را به ساعات خنک تر روز مثلا صبح زود یا عصر منتقل کنید.

در صورت قرارگیری در معرض ریسک هوشیار باشید

مثلاً در صورتی که از داروهای خاص استفاده می کنید تا حد ممکن از گرما دوری کنید. در صورت مشاهده علائم گرمازدگی در خود سریعاً برای درمان آن اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *